Z okazji pierwszego dnia wiosny będzie kilka informacji na temat święta Hanami – w końcu Japonia to Kraj Kwitnącej Wiśni. ?? zapisane w alfabecie kanji to inaczej oglądanie kwiatów, cytat z Wikipedii. Najbardziej istotne jest świętowanie w dniu największego rozwinięcia kwiatów. Czyli nie za wcześnie, bo kwiaty jeszcze w pąkach i nie za późno, kiedy płatki już opadają z drzew. Tradycja liczy prawie 1300 lat i zaczęła się od kwiatów moreli. Prawdopodobnie trafiła do Japonii z Chin, drzewa morelowe i zwłaszcza ich kwiaty są popularne w kulturze Państwa Środka. Również cenione są na Tajwanie i w Wietnamie. Natomiast w Japonii funkcjonują dwie odmiany świętowania, związane z kwitnieniem różnych drzew: moreli – Ume oraz wiśni – Sakura. Oba rodzaje drzew mają kwiaty, zależnie od gatunku: białe, różowe, nawet czerwone u niektórych moreli. Drzewa kwitną w odstępach czasu – morele wcześniej od wiśni. Również inne są pory kwitnienia w różnych częściach Japonii. Kraj wyspiarski, archipelag jest bardzo rozciągnięty i to się przekłada na klimat. Najwcześniej zaczynają kwitnąć drzewa na wyspach Riukiu. Najpóźniej zaś na północy i wschodzie Hokkaido. Terminy kwitnień przesuwają się jak fala, z południa ku północy Japonii. Używa się określenia „front kwiatowy” – poniżej mapa z prognozą dla 2016 roku:
Odnośnik: http://sakura.weathermap.jp/smt/
Można uznać Hanami za ruchome święto – rozpiętość czasowa sięga 2 do 3 miesięcy. Wiadomości na temat kwitnienia w regionach Japonii są podawane przy okazji prognoz pogody ale nie tylko. Również na lokalnych portalach i nawet są o tym osobne strony w internecie. Zwykle podaje się dwie daty: pierwszy dzień z rozpoczęciem kwitnienia i drugi z pełnymi kwiatami na drzewach. Im bliżej kwitnienia, tym bardziej precyzyjna prognoza. To jest mapa z przykładowej strony: Info na stronie: http://www.jnto.go.jp/sakura/eng/index.php Tam najwięcej danych można obejrzeć po kliknięciu na mapę i wybraniu listy – w tabeli jest 49 miast w 10 regionach Japonii. Zastanawiające są daty w ramkach – dlaczego te na dole są z ubiegłego roku? Może to jest porównanie dla obydwu lat. Nie można ściągnąć obrazka z datami, w komputerze zapisane jest aby tło z mapą. Pewnie dlatego, że wiadomości w ramkach są aktualizowane.
Niestety wśród zdjęć z podróży brakuje kwitnących drzew, jedynie sfotografowane obrazki jak plakat na górze strony. Takie są uroki zwiedzania Japonii zimą, nie można zobaczyć wszystkiego. Może kiedyś…
Aktualizacja 22 kwietnia 2016 – kolejny link na temat Hanami, z mapą prognozy kwitnienia:https://japancheapo.com/living/2015-japan-cherry-blossom-season-forecast/ ? Kanako Shimura