W dobie powszechnego dostępu do internetu obok SRJP coraz częściej w podróżach MK pojawiają się wszelkiego rodzaju rozkłady internetowe. W tym temacie chciał bym się podzielić swoimi propozycjami na różne platformy mniej lub bardziej mobilne.
Wszystkie systemy.
mobilna wersja sitkola - m.sitkol.pl
wita nast dość prosta i jedząca mało transferu strona zawierająca podstawowe narzędzia rozkładowe. Brakuje znanego z dużego sitkola i starego dużego rozkładu pkp rozpisu stacji pośrednich i pozostałych poza trasą.
JAVA
Z opcji przewidzianych konkretnie na JAVĘ znam tylko aplikację SITKOLa. Od mobilnej wersji strony różni ją obsługa listy stacji na której standardowo znajdują się większe miasta Polski. Minusem tego rozwiązania jest to że każdą nową stację trzeba najpierw dodać do tej listy. Na duży plus można zapisać jeszcze mniejszy apetyt na dane. Aplikacja zbiera zamówienie na rozkład i pobiera je do późniejszego przeglądania (nawet po restarcie aplikacji)
SYMBIAN/Windows mobile
ja osobiście na symbianie i WM używałem sitkolu mobilnego lub w wersji JAVA. Na windows mobile był kiedyś hafas ale obecnie jest on dostępny tylko dla pracowników DB
Android.
Na ten system polecam aplikację stworzoną dla kolei niemieckich czyli DB navigator. Posiada ona wyszukiwanie rozkładów tablice odjazdów i przyjazdów, obsługuje podawanie informacji o peronach, Podaje stacje pośrednie i te poza trasą.
iPhone/iPod/iPad.
Na system jabłka dostępnych jest kilka programów z rozkładem różnej wartości. Dużą funkcjonalnością może pochwalić się Railteam. Twórcy aplikacji pomyśleli praktycznie o wszystkim. Mamy oczywiście Wyszukiwarkę połączeń z możliwością filtrowania po typach pociągów. Przy wyszukiwaniu aplikacja daje możliwość wyboru 3 stacji Przez. W tablicach odjazdów i przyjazdów mamy możliwość pokazania tylko np tych połączeń z warszawy które jadą przez lub do Katowic. Obsługa informacji o peronach to już normalka. W przypadku niektórych zagranicznych stacji aplikacja udostępnia mapkę dworca. Ciekawą funkcją jest wyszukiwanie stacji w pobliżu na podstawie namiarów GPS i/lub GSM (w przypadku GPS podawany jest kierunek i odległość od stacji. Przy GSM tylko przybliżona odległość). Kolejną dość ciekawą funkcją jest to iż jeżeli przeglądamy fragment połączenia które w danym momencie jedzie po trasie program pokazuje to przy pomocy przesuwającej się między kolejnymi stacjami lini. Podobno na zachodzie europy jest to pozycja rzeczywista, a u nas tylko po rozkładzie.
BONUS
Z tego co zauważyłem serwis jakdojade.pl dodał do komunikacji przez siebie obsługiwanej pociągi REGIO. Osobiście nie testowałem w praktyce tej funkcji ale na pewno drzemie w niej potencjał.
Słowo końcowe
Zachęcam wszystkich do dzielenia się w tym wątku swoimi propozycjami kieszonkowych rozkładów