Mark Williams on the Rails
Historia Kolei
Reżyseria: Clare Dornan, James Castle
Produkcja: Wielka Brytania, 2004
Czas trwania: ok. 230 min (10 odcinków)
Brytyjski aktor komediowy -
Mark Williams prezentuje kolejowe dziedzictwo Wielkiej Brytanii ? od najwcześniejszych konstrukcji Richarda Trevithick'a i Roberta Stephenson'a, po lokomotywy spalinowe. Cała historia kolejnictwa bierze swój początek w tym kraju. Oprócz Wielkiej Brytanii odwiedzimy także Szwajcarię, z zębatą koleją górską oraz wielkie przestrzenie Stanów Zjednoczonych, z ogromną siecią linii kolejowych i imponującymi pociągami towarowymi.
# 01:
Parowy gigant z KornwaliiO osiągnięciach Richarda Trevithick?a ? wysokoprężnych silnikach parowych, prototypie samochodu i pierwszej w historii lokomotywie. którą skonstruował w 1802 r.
# 02:
Parowóz ?Rakieta?O pierwszych publicznych liniach kolejowych, otwartych w 1825 i 1830 r. w północnej Anglii (Stockton-Darlington i Liverpool-Manchester), zbudowanych przez pionierów kolejnictwa ? George?a Stephenson?a i jego syna Roberta.
# 03:
BrunelO tym, jak wybitny inżynier Isambard Kingdom Brunel zaprojektował i zbudował w latach 30. XIX w. szerokotorową linię kolejową z Londynu do Bristolu (Great Western Railway), konstruując na trasie imponujące mosty i najdłuższy w tamtych czasach tunel.
# 04:
Przenosząc góryO walijskiej kolei wąskotorowej przeznaczonej do transportu łupków z tamtejszych gór, która stała się inspiracją dla budowy na początku lat 80. XIX w. kolei wąskotorowej Durango-Silverton w amerykańskich Górach Skalistych.
# 05:
Królowie wagonówO poprawiających się z biegiem lat warunkach podróżowania pasażerów ? od pierwszych otwartych wagonów trzeciej klasy, po królewskie salonki i wagony sypialne Orient Expressu.
# 06:
Śmierć na torachO przyczynach śmiertelnych wypadków w początkach funkcjonowania kolei i sposobach zapobiegania ? ewolucja angielskich urządzeń sterowania ruchem kolejowym.
# 07:
Wielki krajO budowie w latach 60. XIX w. kolei transkontynentalnej w Stanach Zjednoczonych, gdzie ten rodzaj transportu znalazł szczególne zastosowanie w masowych przewozach towarów między wschodnim a zachodnim wybrzeżem.
# 08:
Szybkość i mocO tym, jak w latach 20. i 30. XX w. cztery brytyjskie spółki kolejowe (GWR, LNER, LMS oraz SR) konkurowały o miano najlepszej pod względem szybkości połączeń dalekobieżnych, czemu towarzyszył ogromny postęp techniczny w zakresie konstrukcji parowozów.
# 09:
MetroO powstaniu i rozbudowie londyńskiego metra ? najstarszego na świecie systemu miejskiej kolei podziemnej (pierwszą linię otwarto w 1863 r.).
# 10:
Epoka spalinowozówO schyłku ery parowozów w Wielkiej Brytanii, wprowadzeniu trakcji spalinowej (w związku z połączeniem i nacjonalizacją kolei w 1947 r.) oraz spojrzenie w przyszłość (pociągi dużych prędkości).