Fajnie, że wywołałeś ten temat. Myślałem już kiedyś o tego typu kolejowych znaleziskach. Faktycznie spotyka się artystów tworzących obrazy, grafiki czy rysunki o tematyce kolejowej. Uznajmy, że w tej formie (wśród ruchomych obrazów) może pozostać tymczasowo. Warto pomyśleć o osobnym dziale.
Dorzucam wybrane obrazki znanego polskiego malarza ? prymitywisty ? Nikifora Krynickiego.
Nikifor Krynicki (1895-1968) - właść. Epifaniusz Drowniak, malarz i rysownik związany z Krynicą, analfabeta, z pochodzenia Łemek. Od ok. 1915 r. zaczął malować obrazki na skrawkach papieru, pudełkach itp. ? widoki miast, scenki uliczne, tematy sakralne, sceny we wnętrzach, w których ukazywał własną, naiwną, ale pełną poezji wizję świata. Większość prac zaopatrywał w trudno zrozumiałe inskrypcje. Sprzedawał swoje obrazki za grosze na krynickim deptaku. W latach 30. zwrócono uwagę na jego twórczość. Pierwsze wystawy Nikifora odbyły się dopiero po II wojnie światowej, później jego sztuka stała się znana w świecie.
Więcej informacji na temat artysty znajdziecie w filmie dokumentalnym pt. ?Człowiek zwany Nikiforem? (2002):
>>> Zobacz film na YT
Pejzaż górski z miastem i dworcem kolejowym
"
(...) tematem, do którego Nikifor powracał wielokrotnie, był dworzec. Stacje kolejowe w małych mieścinach i wielkich miastach darzył jakimś szczególnym sentymentem. Czasem były to zagubione w pagórkowatym pejzażu, wyłaniające się na łuku torów niewielkie budyneczki podrzędnych stacyjek, zawsze opatrzone szyldem z nazwą, której jednak często nie sposób odszyfrować i odgadnąć. Innym razem imponujących rozmiarów dworce dużych metropolii ? z monumentalnymi budynkami dworcowych hal, z rozległymi peronami oświetlanymi szeregiem wysokich latarni, z beczkowatymi sklepieniami potężnych, przeszklonych szkieletowych konstrukcji i z mnogością kreślonych pieczołowicie linii torów kolejowych. Niezwykłe są dworce Nikifora ? miejsca jak z prawdziwego snu. Puste, ciche, wymarłe. Nie zaludnia ich malarz tłumem spieszących się podróżnych, nie wypatrzymy charakterystycznej sylwetki zawiadowcy z gwizdkiem i lizakiem w dłoni. Nie ma też pociągów. Kolejowa opowieść przybiera różne oblicza. Poza widokami stacji i stacyjek uwidacznia Nikifor obrazy zapamiętane w podróży. Niekiedy są to motywy dość zaskakujące ? jak rozpinające się nad wąską linią toru szpalery drewnianych przęsęł elektrycznej trakcji. Maluje też pejzaże jakby podziwiane z okien pędzącego pociągu ? uchwycone w ułamku sekundy, zachowują dynamikę pobieżnego, wyrywkowego spojrzenia. Spośród wielu dworców portretował Nikifor i stację krynicką, jak również miejscową atrakcję: kolejkę (...) na Górę Parkową. W tym wypadku odstępuje od swoich zasad i na obrazku, ukazującym trasę kolejki od stacji dolnej do górnej, umieszcza u dołu mały wagonik, pnący się środkiem łagodnego zbocza.?
Fragment książki Barbary Banaś pt. "Nikifor" (Edipresse, Warszawa, 2006)
Poniżej prezentuję reprodukcje niektórych obrazków, jakie udało mi się znaleźć w sieci:

Widok dworca kolejowego w Krynicy

Krajobraz z mostem kolejowym

Pejzaż ze stacją kolejową

Stacyjka z ptaszkiem na wieży

Stacyjka

Dworzec kolejowy w Wiedniu
(Od lutego 2012 roku na trasie Kraków Główny - Krynica kursuje nowy skład EZT (EN77-004) o imieniu "Nikifor", który został ozdobiony obrazkiem artysty przedstawiającym dworzec)

Dworzec kolejowy

Dworzec kolejowy w Krośnie

Stacja kolejowa Jarosław

Stacja
(Obrazek został umieszczony na plakacie do
filmu biograficznego o artyście pt. "Mój Nikifor" w reżyserii Krzysztofa Krauze; 2004 r.)

Stacja

Stacja kolejowa Florynka

Pejzaż beskidzki z kościołem i stacją kolejową

Stacja kolejowa

Stacja kolejowa Kamianna

Piwniczna

(tytuł nieznany)

Tory kolejowe

Kolejka na Górę Parkową