Szlajanki 2013

Wspomnienia dawnych podróży

Re: Szlajanki 2013

Postprzez Bilet Świętokrzyski » 04 Lip 2013, 21:17

Podczas ostatniej rozmowy określiłem się na Szlajanki. Mój pierwszy wyjazd na Czeskie Drahy jest ułożony pod kątem turystyka+Czechy. Kupuję i tak, ale przy okazji będzie można pozaliczać większość odcinków granicznych. Szkoda rezygnować ze wspólnego szlajania w 5 i 6, ale trzeba wykorzystać turystyka - bo jeszcze jest. No i Praha - nawet na 1 lub 2 godziny. Zrobiłem wlepę z widokiem, to muszę zajechać. Dla tych 2 godzin będę musiał odpuścić Pardubice.
Przewiduję taki układ: wjazd od Oświęcimia...Bohumin i spotkanie, dalej: Vltava- Chałupki -z buta- Bohumin -Hutnik- Česka Trebova - Usti n. Orilici - Letohrad - Hradec Kralove - Trutnov Hl - Sędzisław - Wałbrzych - Kłodzko -Glacensis- Chocen
Dalej Svitava lub Protas - Praha Hl i wtedy się przyłączam...Ostrava Svinov - odpadam na 3 godziny, bo -EC Varsovia- do Zebrzydowic i później aż do końca. Chodzi o to, aby graniczne trasy z Bohumina przejechać wtedy, jak będzie widno i na biletach z czeskiej taryfy.
No i jeszcze ważny szczegół - od Zebrzydowic wyłączam tel więc szukamy się po omacku.

Wcześniej nie napisałem:
Kloze - nie życzę źle, ale jeśli będziesz musiał wyruszyć w sobotę to na regio Glacensis chyba zdążysz. Z Wrocławia planowo jest o 16.53 a ja zamierzam wbić w Kłodzku-Mieście. Później moglibyśmy kombinować, co dalej.
Awatar użytkownika
Bilet Świętokrzyski
 
Posty: 296
Rejestracja: 10 Gru 2011, 20:42

Re: Szlajanki 2013

Postprzez Kloze » 04 Lip 2013, 21:39

Z całej jazdy najbardziej nakręcałem się na Pragę, na którą nakręcam się już od pierwszej i ostatniej CD-Jazdy. Dlatego jeśli nie dojadę tam, na szlajany nie wyruszę w ogóle.
Image
2015 9 godzin 47 minut (stan na 04.03)
2014 brak przejazdów | 2013 80 godzin 31 minuty
2012 34 godziny | 2011 10 godzin 48 minut
Awatar użytkownika
Kloze
 
Posty: 225
Rejestracja: 20 Sie 2011, 08:27
Miejscowość: Kraków

Re: Szlajanki 2013

Postprzez Pt@ku » 05 Lip 2013, 12:25

Dostałem smsa od Kloego i jedzie na CD Szlajanki. Chyba wystraszył się tych koron co ma oddać jakby nie jechał :)
Karol już jest u mnie i za kilka godzin zjedziemy do grupy w Katowicach. Chyba piwko przed wyjazdem w knajpie będzie, bo Kielce zjeżdżają do stolicy Śląska dość szybko.
Tania kuszetka / droga kuszetka 100% / 0%
2014 jazdy 1 - 511 km czas 9 godz 15 min
2013 jazdy 9 - 5598 km czas 91 godz 16 min
2012 jazdy 8 - 4749 km czas 75 godz 51 min

Pamiętaj tania kuszetka to twoje nieświadome zaliczenie :)
Awatar użytkownika
Pt@ku
 
Posty: 426
Rejestracja: 23 Sie 2011, 08:29

Re: Szlajanki 2013

Postprzez Kloze » 08 Lip 2013, 20:03

Jeszcze dogorywacie? :)

Ja ciągle jestem pod ogromnym wrażeniem wyjazdu. Już na CD-Jeździe wiedziałem, że Praga to moc obowiązkowa i cieszę się, że udało się tam w końcu wybrać. Dzięki cluzo za ogarnięcie tematu i świetne prowadzenie po mieście! Dzięki ptaku i Karol za ogarniecie rozkładów i biletów! Dzięki M&M za zdjęcia i błyskotliwe spostrzeżenia. Dzięki Krzychu za to, że w niedzielę pokazywałeś bilet ;) Dzięki Młody, że nie zesrałeś się z wrażenia :D Dzięki Bilet, że dołączyłeś choć na chwilę. Dzięki Kamil za opowieści absurdalnej treści :) Dzięki Marzenko za kanapkę! Daliśmy rady, to jedna z lepszych PKP-Jazd moim zdaniem. Kto nie pojechał, niechaj żałuje!

Lepiej wydać 700 koron na bilety i zobaczyć kwadrat, niż mieć 700 koron na kwadrat i nie wiedzieć o jego istnieniu.
Image
2015 9 godzin 47 minut (stan na 04.03)
2014 brak przejazdów | 2013 80 godzin 31 minuty
2012 34 godziny | 2011 10 godzin 48 minut
Awatar użytkownika
Kloze
 
Posty: 225
Rejestracja: 20 Sie 2011, 08:27
Miejscowość: Kraków

Re: Szlajanki 2013

Postprzez Bilet Świętokrzyski » 14 Lip 2013, 22:31

Minął tydzień...Dzięki za pomysł z wyjazdem do Czech, w końcu pojechałem. Kiedyś była próba z wjazdem przez Szklarską P. ale nieudana - wcześniej wiatr przewrócił drzewo w poprzek torów :| . Szlajanki uważam za bardzo udane. 7 razy udało się przejechać granice vlakami, raz pieszo. Zrealizowany plan odnośnie przejść granicznych. Na przyszłość został jeszcze Harrahov i tranzyt przez cypel turoszowski.

Dołączyłem na trochę dłużej niż chwilę, w Bohuminie to się widzieliśmy przez chwilę. Sobota - były 3 różne jazdy, całkiem lub trochę osobno.
Praha - wieczorem, na 2 godziny ale warto było. Nocny Excelsior - udało się wypatrzyć oświetloną tablicę Nymburk - ??? - później Velky Osek i dopiero Kolin. Jechaliśmy nieplanowanym objazdem i lepiej, że nie przegapiliśmy tego. Niewiele pamiętam z dworca w Ołomuńcu, ale...jazda porannym vlakiem - nieprzespana. Ciekawa trasa i jeszcze ciekawiej było, kiedy przed Šumperkiem wszyscy spali :). Krótkie przesiadki - Šumperk i Zabreh na Morave.
Przejazd linią do Jesenika - najbardziej górski na Szlajankach. Vlak do Krnova faktycznie był również do Ostravy. Zaliczyliśmy Głuchołazy i 3 zmiany czoła. Ostrava - Zebrzydowice znów osobno, zamiast Cieszyna - przejazd w Eurocity z przekroczeniem granicy za 30 koron. Na sam koniec, w Katowicach szybka przesiadka do Łasicy i objazdowa trasa, której nikt się nie spodziewał. Dzięki za Jazdę i Lentilky ;)

PS. Obiecałem podczas jednej z rozmów coś wysłać mailem. Jednak nie zapisałem i teraz nie wiem - komu i co. Może ktoś zainteresowany pamięta?
Awatar użytkownika
Bilet Świętokrzyski
 
Posty: 296
Rejestracja: 10 Gru 2011, 20:42

AntyFotoGaleria

Postprzez cluzo » 16 Lip 2013, 22:31

W pełni zgadzam się z Klozem, że praską jezdenkę należy zaliczyć do jednych z lepszych PKP-Jazd. Minęło już półtora tygodnia i większość chyba jeszcze nie ochłonęła, bo niewiele tu wpisów, wspomnień i tego na co wszyscy czekają - zdjęć. By Was zanęcić do szerszych publikacji postanowiłem stworzyć na start anty-foto-relację, w której zaprezentuję to, czego nie udało nam się zobaczyć w Pradze :P

Po Pradze podróżowaliśmy głównie metrem i tramwajem (także linowym), nie mieliśmy okazji wsiąść do autobusu czy samochodu. Przeciągnąłem praską część PeKiPy po stolicy Czech za główne cele obierając prace Davida Černý'ego: London Booster zaprojektowany na Olimpiadę stoi na obrzeżach Pragi, za mało było czasu by tam dotrzeć. Dotarliśmy też zbyt późno pod Ambasadę Niemiec, gdzie stoi kopia "Trabanta", upamiętniającego porzucone na praskich ulicach samochody imigrantów z Niemiec Wschodnich.
Image Image
Na dziedzińcu Galerii Amoya 4 spluwy - niestety galeria pół roku temu została zamknięta, znowu spóźniliśmy się.
Onanizującego się mężczyzny na dachu Teatru Narodowego też nie ma szans obejrzeć - tym razem wyprzedziliśmy czas. Praca ta istnieje jedynie w wizualizacji, gdyż władze Pragi nie zgodziły się na takie ekscesy :)
Image Image

Mieliśmy w planach Ogród Botaniczny, lecz zrezygnowaliśmy z niego na rzecz porannej przebieżki po starym mieście, kiedy nie ma tam jeszcze tłumów. Nie zobaczyliśmy więc martwej fauny.
Monika prosiła byśmy udali się na Letenske Sady - odłożyliśmy je na popołednie i oczywiście zabrakło czasu :) A szkoda bo widok na Pragę jest niepowtarzalny.
Image Image
W 1962 zburzono na Letenskych sadach największy w świecie pomnik Józefa Stalina - spóźniliśmy się pół wieku by go zobaczyć. Dziś w tym miejscu stoi Praski Metronom, ale zabrakło nam na to czasu.
Image Image
Po za pracami Czernego na mojej mapie Pragi oznaczyłem architektoniczne perełki. Tańczący dom po prostu przegapiliśmy - jechaliśmy obok niego tramwajem, ale akurat wąchałem wtedy mapę i wyleciał mi ze łba. Nie zdążyliśmy też zobaczyć jednej z najbardziej znanych kubistycznych kamienic.
Image Image
Kolejny obiekt wypatrzyłem przypadkiem w google maps przed wyjazdem - niestety ZAPA beton a.s. leży daleko od centrum, szkoda nam było czasu na dojazd więc odpuściliśmy sobie ten kolorowy industrial.
Image Image
Obiecuję sobie jednak, że następnym razem muszę zobaczyć jakiś obiekt ZAPA, a pełnią szczęścia było by upolowanie ich loka :P
Image Image
I na koniec jeszcze David Černý i jego dwie propozycje projektów naziemnego tunelu metra budowanej właśnie linii D. Mnie do gustu przypadła bardziej wersja pierwsza, a Wam?
1. Image
2. Image
Image [ Przesyłam ].[ Kolejowe ].[ Pozdro ].< cluzo >
Awatar użytkownika
cluzo
 
Posty: 308
Rejestracja: 18 Sie 2011, 19:04
Miejscowość: Kielce

Re: Szlajanki 2013

Postprzez AgentEU07 » 21 Lip 2013, 17:35

Sierpień już coraz bliżej więc pora pomyśleć już gdzie jedziemy,kiedy i ile to będzie kosztowało. Mi najbardziej pasuje weekend 9-11.08 i opcja szlajanek po Słowacji ale oczywiście postaram się dostosować do reszty.
AgentEU07
 
Posty: 95
Rejestracja: 25 Sie 2011, 11:25

Re: Szlajanki 2013

Postprzez Kloze » 22 Lip 2013, 20:43

Myślę, że dobrą formą dopustu do rozkładów i detali kolejnych jazd byłyby fotorelacje z poprzedniej :P
Image
2015 9 godzin 47 minut (stan na 04.03)
2014 brak przejazdów | 2013 80 godzin 31 minuty
2012 34 godziny | 2011 10 godzin 48 minut
Awatar użytkownika
Kloze
 
Posty: 225
Rejestracja: 20 Sie 2011, 08:27
Miejscowość: Kraków

Re: Szlajanki 2013

Postprzez Bilet Świętokrzyski » 22 Lip 2013, 21:35

Jeszcze na temat Czeskich Szlajanek:

Ciekawy link do mapy z wysokościami przystanków i stacji. Najwyżej położona stacja na trasie Jazdy to Ramzova - 760 m [vlak do Jesenika].
Odnośnie tego, co się udało zobaczyć lub nie.
Najpierw - kto nie jechał do i z Bechyne [na przykład ja] może przynajmniej obejrzeć cabview z przejazdu całej trasy do Taboru.
Kto jechał i zobaczył na południe od miasta wielkie kominy, to całkiem niedaleko jest atomowa elektrownia w Temelinie. Tutaj przykładowe foto.

To chyba wszystko. Co miałem wysłać mailem, to już wiem i wysłane.
Awatar użytkownika
Bilet Świętokrzyski
 
Posty: 296
Rejestracja: 10 Gru 2011, 20:42

Poprzednia

Wróć do 2000 - 2015

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron